Winners History

1997-98  Data Vision  GWRSA B  Nationwide C  Faringdon
1998-99 TT Rollers A GWRSA F Sanford B GWRSA J
1999-00 Ferndale B GWRSA C Ferndale D Faringdon
2000-01 BFIT Nationwide B Nationwide C Sanford Link E
2001-02 BFIT A GWRSA D Faringdon A St. Saviours B
2002-03 GWRSA A GWRSA D Sanford Link B2 Sanford Link E
2003-04 Trax A GWRSA C Sanford Link F Sanford Link G
2004-05 Centre Fitness A Ferndale B Ferndale E Sanford Link H
2005-06 BF A Sanford Link D Ferndale D –––
Season Junior Division One Junior Division Two Junior Division Three Development Division G J Pickett Memorial Shield
 1997-98  Link D  Ferndale A  ––– –––  Northside
1998-99 Link C Link F ––– ––– St Saviours A
1999-00 Link D Link F ––– ––– Ferndale D
2000-01 Link A Link H Chiseldon ––– Nova 84
2001-02 Link C Link F ––– ––– GWRSA A
2002-03 Link B Link H ––– ––– Nationwide
2003-04 Link A Link G ––– ––– Sanford Link D
2004-05 Link B ––– ––– ––– GWRSA A
2005-06 The Link Sanford Link B

Senior Closed Championships

Season Men’s Singles Ladies’ Singles Division 2 – 4 Singles
Division 2-4 Sgls H’cap
Men’s Consolation Singles
Mixed Consolation Singles
 1997-98  Ian Neate  Sylvia Morse  Bill Bailey  Alan Duke
1998-99 Ray Powell Brenda Baldwin-Lee Chadwick Cheung Mark Jackson
1999-00 Gary Baldwin Brenda Baldwin Debbie King Ken Jackson
2000-01 Gary Baldwin Brenda Baldwin Mark Jackson Alan Duke
2001-02 Gary Baldwin Brenda Baldwin Peter Galea Alan Duke
2002-03 Ian Packford Brenda Baldwin John Maxwell Dave Evans
2003-04 Gary Baldwin Brenda Baldwin Debbie Christie Eddie Shoemark
2004-05 Ian Packford ––– Tim Arbon Alan Duke
Season Men’s Doubles
Doubles
Ladies’ Doubles Mixed Doubles
 1997-98  Brian Powell
Ray Powell
 Sylvia Morse
Chris Manson
 Ray Powell
Bev Wallis
1998-99 Ray Powell
Alan Duke
Brenda Baldwin-Lee
Stacey Carpenter
Glen Freeman
Brenda Baldwin-Lee
1999-00 Ray Powell
Ian Neate
Brenda Baldwin
Debbie King
Gary Baldwin
Brenda Baldwin
2000-01 Ray Hughes
Ray Powell
Brenda Baldwin
Bev Moore
Gary Baldwin
Brenda Baldwin
2001-02 Ray Hughes
Gary Baldwin
–––
–––
Gary Baldwin
Brenda Baldwin
2002-03 Ian Packford
Alan Duke
Brenda Baldwin
Alpa Jobanputra
Ian Packford
Brenda Baldwin
2003-04 Keith Thompson
Alex Collar
–––
–––
Gary Baldwin
Brenda Baldwin
2004-05 Tim O’Mahoney
Matt Prior
–––
–––
Gary Baldwin
Brenda Baldwin

Veteran Closed Championships

Season O-40 Singles O-40 Ladies’ Singles O-50 Singles O-60 Singles
 1997-98  Brian Powell  Chris Manson  Brian Powell  Basil Thompson
1998-99 Gary Baldwin Margaret Willson Alan Duke Ray Cordery
1999-00 Brian Powell Chris Manson Brian Powell Brian Rayment
2000-01 Gary Baldwin Chris Manson Brian Powell Brian Rayment
2001-02 Gary Baldwin Chris Manson Brian Powell Brian Rayment
2002-03 Gary Baldwin ––– Alan Duke Brian Rayment
2003-04 Gary Baldwin Chris Manson Gary Baldwin Brian Rayment
2004-05 Ray Hughes ––– Alan Duke Brian Rayment
Season O-40 Doubles O-40 Consolation
 1997-98  –––  Lionel Coles
1998-99 ––– Margaret Willson
1999-00 Alan Duke / Tony Mileham Bill Bailey
2000-01 Brian Powell / Gary Baldwin Bill Bailey
2001-02 Gary Baldwin / Ray Hughes Brian Hey
2002-03 Alan Duke / Brian Rayment Basil Thompson
2003-04 Alan Duke / Brian Rayment Eddie Shoemark
2004-05 Alan Duke / Brian Rayment Trevor Bannister

Junior Closed Championships

Season U-17 (Boys’) Mixed Singles
U-18 (Boys’) Mixed Singles
U-17 Girls’ Singles
U-18 Girls’ Singles
U-14 (Boys’) Mixed Singles
U-15 (Boys’) Mixed Singles
Other Singles
 1997-98  Chadwick Cheung  –––  Raju Jobanputra  Mark Jackson (U12 M)
1998-99 Chadwick Cheung ––– Chadwick Cheung Gabriel Cheung (U12 M)
1999-00 (Mark Jackson) Alpa Jobanputra Mark Jackson Ryan Brown (U12 M)
2000-01 Mark Jackson Alpa Jobanputra (Gavin Brown) Ryan Brown (U12 Mix)
2001-02 Mark Jackson Alpa Jobanputra Daniel Sweet Ashley Brown (U12 M)
Shivani Jobanputra (U12 F)
2002-03 (Mark Jackson) Alpa Jobanputra (Matthew Lloyd) Catherine Johnson (U15/U11 F)
2003-04 (Ashley Hilton) ––– (Matthew Lloyd) Catherine Johnson (U15/U13 F)
Ivona Swistun (U11 F)
Matthew Lloyd (U13 M)
Glen Brown (U11 M)
2004-05 (Matthew Lloyd) ––– (Matthew Lloyd) Ethan Gunton (U13 M)
Season U-17 Boys Doubles
U-18 Boys Doubles
U-17 Mixed Doubles
U-18 Mixed Doubles
U-17 Consolation Singles
U-18 Consolation Singles
 1999-00 Sachin Jobanputra
Mark Jackson
 Sachin Jobanputra
Alpa Jobanputra
 Richard Shapcott
2000-01  –––
–––
Jonathan Humphreys
Alpa Jobanputra
Gavin Brown
2001-02 Mark Jackson)
Richard Shapcott
 –––
–––
Jo Maxwell
2002-03 Will Silto
Ashley Hilton
Mark Jackson
Alpa Jobanputra
Matthew Lloyd
2003-04 Ashley Hilton
Jacob Holland
Gavin Brown
Catherine Johnson
S.Vaughan
2004-05 Matthew Lloyd
Ethan Gunton
 –––
–––
–––

Junior Divisional Singles

Season Junior Div. One Singles Junior Div. Two Singles Junior Div. Three Singles Junior Novice Competition
 1997-98  –––  –––  –––  Jacob Holland
1998-99 ––– ––– ––– Cait Scarlett
1999-00 Chadwick Cheung Hannah Maxwell ––– Daniel Sweet
2000-01 Alpa Jobanputra Daniel Sweet Jack Dudley Daniel Mead
2001-02 Jacob Holland Daniel Mead ––– –––
2002-03 Alpa Jobanputra Ethan Gunton ––– Ben Holman
2003-04 Ashley Hilton Adam Woodworth ––– –––
2004-05 Jacob Holland ––– ––– –––

End Of Season Tournaments

Season League Singles Bill Robey Memorial Shield Handicap Doubles
 1997-98 Eddie Roofe  Sachin Jobanputra  Eddie Roofe / Alex Collar
1998-99 Eddie Roofe Raju Jobanputra Dave Strange / Jim Cook
1999-00 Eddie Roofe Ray Powell Ron White / Simon White
2000-01 Gary Baldwin Gary Baldwin Ray Powell / Ian Packford
2001-02 Eddie Roofe Gary Baldwin Ray Powell / Ian Packford
2002-03 Gary Baldwin Glen Freeman Ray Powell / Ian Packford
2003-04 Eddie Roofe Glen Freeman Ray Powell / Glen Freeman
2004-05 Ian Packford Mark Dowling D Ciorra / Pete Epps
2005-06 Peter Epps Dino Ciorra P Stoner / K Brooker

Ferndale Junior League

Season Ferndale Junior Division One Ferndale Junior Division Two
 1997-98  Top Guns  Demolition Kids
1998-99 Top Guns Faringdonians
1999-00 Phats & Tall –––
2000-01 Rolling Rockets Devils
2001-02 Sky Rockets Gunners
2002-03 [email protected] –––
2003-04 Undefeatables –––
2004-05 ? ?
Season Ferndale Junior Div. One Singles Ferndale Junior
Div. Two Singles
Ferndale Junior Doubles
Div. One Div. Two
 1997-98 Sachin Jobanputra Anthony Spencer Divs. One & Two
William Silto / Anthony Spencer
1998-99 Neil Patel Gavin Brown Divs. One & Two
Neil Patel / Nathan Sheffield
1999-00 Gavin Brown ––– Jon Perry
Gabriel Vogt
–––
2000-01 Gavin Brown Jason Viola Gavin Brown
Ryan Brown
Jason Viola
Liam O’Flynn
2001-02 Gavin Brown ––– ––– –––
2002-03 Gavin Brown Jason Viola Jason Viola
Paul Blanchard
2003-04 Jason Viola ––– ––– –––
2004-05 ? ? ? ?
2005-06 Ivona Swistun Aidan Glennie
Charlie Chevis